Dodany: 2012-02-28 13:33:11
 

Jaka jest struktura kolagenuWszystkie substancje pochodzenia organicznego mają swoją budowę i określoną postać. Ich budowa jest określana na dwa sposoby za pomocą wzoru chemicznego i układu cząsteczek z jakiego jest zbudowana dana substancja.

 

Kolagen jest produktem naszego organizmu, i tez można opisać jego budowę w te dwojakie sposoby. Zanim jednak o jego budowie warto wiedzieć, że to główny składnik tkanki łącznej z grupy białek. Skład chemiczny kolagenu to między innymi glicyna, proliny, hydroksyproliny, hydroksylizny.

 

Dwie ostatnie substancje mogą powstać dopiero przy obecności witaminy C. Regularne rozmieszczenie alfa łańcuchów aminokwasowych jest cecha charakterystyczną kolagenu. Struktura kolagenu jest ustabilizowana za pomocą wiązań kowalencyjnych i wodorowych jakie powstają dzięki hydroksyliznie i hydroksyprolinie. Kolagen ma więc nieco złożoną budowę jego postać jest skręcona jak łańcucha DNA, w zasadzie kolagen to łańcuch aminokwasów. Takie połączenie trzech cząsteczek skręcających się jak w kolagenie powoduje do powstania unikalnych wiązań i tropokolagenu..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Jaka jest struktura kolagenu
Nick: